Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Az Integrációs Szervezet igazgatósága nem készül a takarékszövetkezeti vezetők leváltására – derül ki abból a közleményből, amelyet a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) sajtóosztálya közreműködésével hétfőn juttatott el az MTI-nek.
A közlemény szerint a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) elsőszámú feladata az új integráció kialakítása, ebben a folyamatban épít a szövetkezeti hitelintézeti szektorban meglévő tudásra, ezért „légből kapott az a negatív hangulatkeltés”, hogy az SZHISZ igazgatósága a takarékszövetkezeti vezetők leváltására készülne.
A MFB által hétfőn, az SZHISZ nevében elküldött közlemény szerint a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló törvény előírásainak megfelelően, a törvény hatályba lépésének napján létrejött az új integrációs szervezet – amelynek a törvény rendelkezései értelmében minden szövetkezeti hitelintézet a tagja –, és azonnal megkezdte működését.
Az első igazgatóságot két nappal a törvény hatályba lépése után megválasztották. Az integrációs szervezet a legfontosabb feladatai közül az elmúlt két hétben a szövetkezeti hitelintézetek limit feletti kockázatvállalásának ideiglenes felülvizsgálatával kapcsolatban prudens és hatékony folyamatokat alakított ki és vezetett be, emellett támogatta az átmeneti időszakban felmerülő jogi és működési kérdésekkel kapcsolatban a szövetkezeti hitelintézeteket.
A közleményben kitérnek arra: a kialakított kockázatvállalás felülvizsgálati rendszer –részben a Takarékbank szakembereinek a szerepvállalásával működő Kockázatvállalási Előkészítő Bizottság létrehozásával – stabilan működik, és az Integrációs Szervezet igazgatósága heti két alkalommal tájékoztatja a szövetkezeti hitelintézeteket az általuk javasolt kockázatvállalásokra vonatkozó véleményéről. Így a szövetkezeti hitelintézeteknél a hitelezési tevékenységhez kapcsolódó bírálati idő nem, vagy csak minimális mértékben nőtt.
Az SZHISZ ezekben a kérdésekben szorosan együttműködik a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével és a Takarékbank szakembereivel annak érdekében, hogy az átmeneti időszak minél kevésbé terhelje meg a szövetkezeti hitelintézetek napi működési folyamatait. Az SZHISZ emellett – a törvényes előírásoknak megfelelően – kiválasztotta és megbízta azokat a független könyvvizsgálókat, akiknek az a feladata, hogy megállapítsák a Takarékbank egyes részvényosztályainak valós, piaci értékét, valamint, hogy értékeljék az MFB és a Magyar Posta által az Integrációs Szervezetben, illetve Integrációs Szervezeten keresztül a Takarékbank Zrt.-ben szerzett jogokat, és meghatározzák ezeknek a szerzett jogoknak az ellenértékét egy piaci befektető számára.
A kiválasztott könyvvizsgálók megkezdték a munkájukat, és a törvényben meghatározott harmincnapos határidőn belül elkészítik a jelentéseiket. A könyvvizsgálók által meghatározott összeg alapján állapítják majd meg a fenti részvények és jogok ellenértékét. A jogok értéke azért fontos, mert az MFB az ennek megfelelő összeget fogja az integrációs szervezetnek átadni – olvasható a közleményben. Emlékeztetnek, hogy a kormány a szövetkezeti hitelintézeti rendszer átalakítására minimálisan 100 milliárd forintot különített el. Ez az összeg az integrált szövetkezeti hitelintézeti szektor szavatoló tőkéjét növeli majd, jelentősen javítva annak a tőkepozícióit és a hitelezésre fordítható összegek nagyságát.
Az SZHISZ felhívja a figyelmet: már korábban arról tájékoztatta az érdekelteket, hogy a szövetkezeti hitelintézetek vezetőinek, a legnagyobb meglévő integráció – az OTIVA – ügyvezető igazgatójának, a Takarékbank vezetőjének és a kormánybiztosnak a közreműködésével 2013. július 26-án létrejött az SZHISZ Igazgatósága elnökének tanácsadó testülete. A testület azért hozták létre, hogy a felhalmozott tudás legjobb kihasználása érdekében segítse az SZHISZ és az új integráció tevékenységével, működési modelljével kapcsolatos javaslatok megfogalmazását, az elhatározott változások megvalósítását.
A közleményben hangsúlyozzák: a tanácsadó testület létrehozása is bizonyítja, az SZHISZ a takarékszövetkezeti vezetőkre támaszkodva hajtja végre a rendszer reformját és velük együttműködésben fogja a rendszert működtetni.